420750-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Diverse företags- och övriga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Relocationstjänster och bostadssökning.
Referensnummer: C 2017-1514
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kvalificerad rådgivning och service till personal/kandidater som ska bosätta sig i Sverige inklusive bohagsflytt.
Syftet med tjänsterna är att stödja verksamheten i en professionell hantering vid förflyttning av personal till Sverige. Tjänsterna omfattar även att stödja internationella medarbetare samt deras familjer i att så snabbt som möjligt finna sig till rätta i Sverige och i den ort personen rekryteras till. Utöver att stödja verksamheten när personer rekryteras till Sverige omfattar kontraktet även när personal i Sverige under en period ska arbeta utanför Sveriges gränser. Motsvarande hjälp ska då kunna erbjudas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 79990000 Diverse företagstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och syfte:
Internationalisering är ett prioriterat område för köparen, vilket inkluderar utbyte av lärare, forskare, studenter och administrativ personal. Det internationella utbytet och rekryteringen ska fortsätta att öka under de kommande åren och de internationella utbytesprogrammen för forskarstuderande ska utvecklas. Köparen ska vara en eftersökt partner i internationella samarbeten. Köparens internationella forskare kommer från alla världsdelar och stannar olika länge beroende på var i sin karriär de befinner sig. Några är på doktorandnivå, några gör sin postdoc, några är professorer, universitetslektorer, docenter och andra medverkar i forskningsprojekt som forskningsledare eller i forskargrupp.
Köparen har idag bra stödfunktiner för mobilitet hos bland annat Personalenheten, Welcome Services, Forsknings-och innovationskontoret och International Centre. Dock uppstår i vissa fall ett behov av externt stöd och rådgivning vid internationell rekrytering och vi önskar därför sluta avtal med företag som erbjuder relocationtjänster och bostadssökning.
Omfattning Chalmers (2016-2017)
Tjänst
Antal
(G1) V, Tax Support
1
Ad Hoc Service
4
Car Import Information
Expense Management
Home Search
74
Immigration NonEU
9
Immigration service NonEU (A3b)
Language training
2
Local Orientation
Pre Visit
6
Removal HHG
10
School Search
School Search 1 day
Settling In
12
Tenancy Management
Work & Residence Permit
Work & Residence Permit, Extension
Omfattning Göteborgs universitet (2016-2017)
Antal (st)
5
Arrival Service
Bank Account Opening
17
Immigration
Immigration Extension
21
Pre-employment Tax briefing
3
24
Tax Support
7
9.