420759-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Banktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiella tjänster 2017.
Referensnummer: KS 2017/211-04
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66110000 Banktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun och kommunägda bolag upphandlar finansiella tjänster. Upphandlingen omfattar följande tjänsteområden:
Infrastrukturtjänster för den centrala likviditetshanteringen.
Betalningstjänster för kommunens in- och utbetalningar.
Löneförmedlingstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66170000 Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster, 66171000 Finansiell rådgivning, 79211110 Lönehantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande tjänsteområden:
Löneförmedlingstjänster:
Med infrastruktur avses kommunens koncernkontostruktur med bankkonton, fakturering, tillgänglighet och service, tjänster mot kommunen och teknik och säkerhet.
De enskilda tjänster som ingår i upphandlingen specificeras i bilaga Kravspecifikation.
Avgränsningar: Tjänster som inte omfattas av upphandlingen är bl.a. betal- och inköpskort, betalningsterminaler och dagskassehantering.
En leverantör kommer att antas för uppdraget. Anbud ska därför lämnas på hela uppdraget.
Tillkommande kommunala bolag, kommunalförbund, eller andra juridiska personer som är kopplade till Täby kommun ska kunna anslutas till avtalet under hela avtalsperioden.