420778-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm Arlanda: Telekablar och telekommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installationsentreprenader för Teletekniska Säkerhetssystem för produktområde Pacom
Referensnummer: SDA 2019-00893
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32520000 Telekablar och telekommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ett ramavtal avseende Installationstjänster för teletekniska säkerhetssystem för produktområde:
• Pacom Unison, Sentrion (TlabWest AB)med tillhörande system hårdvara/utrustning,
• Bosch kameror och annan CCTV hårdvara/utrustning
• Commend Porttelefoni med tillhörande system hårdvara/utrustning
För flygplatserna:
• Umeå Airport (UME)
• Åre Östersund Airport (OSD)
• Stockholm Arlanda Airport (ARN)
• Bromma Stockholm Airport (BMA)
• Visby Airport (VBY)
• Göteborg Landvetter Airport (GOT)
• Ronneby Airport (RNB)
Swedavia avser teckna ramavtal med flera entreprenörer. Avrop kommer ske enligt följande:
• Kombination av både rangordnat och förnyad konkurrensutsättning.
Upphandlingen syftar till att teckna avtal för en tidsperiod om 4 år med en ensidig rätt för Swedavia att begära förlängning om upp till 48 månader, alltså längst i 8 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32520000 Telekablar och telekommunikationsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 45213330 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till lufttransport, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 64220000 Telekommunikationstjänster utom telefon- och dataöverföringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen