420896-2021 - ResultatSverige-Vänersborg: Fastighetsskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter, Driftentreprenad för kollektivtrafikfastigheter inom V Götaland
Referensnummer: 21/94
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar bland annat:
• teknisk drift av byggnader, installationer och utemiljö,
• framtagande av tillsyn och skötsel-plan,
• del av avhjälpande underhåll,
• viss administrativ förvaltning,
• viss del av planerat underhåll,
• löpande kontakter med myndigheter och sidoleverantörer.
inom Område Nord, Syd respektive Öst.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 75123000 Fastighetsförvaltning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77314000 Markskötsel, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen