420916-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Håverud: Avfallsförbränning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av hushållsavfall.
Referensnummer: UH-2016-66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513300 Avfallsförbränning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser mottagning, behandling och slutligt omhändertagande av lättnedbrytbart biologiskt hushållsavfall samt mottagning och behandling av insamlat brännbart hushållsavfall. Avfallet kommer i 2 olika fraktioner, lättnedbrytbart biologiskt hushållsavfall samt brännbart hushållsavfall. Avfallet lämnas i plastpåsar.
Beräknad volym är 4 000 ton brännbart hushållsavfall, och 1 800 ton lättnedbrytbart biologiskt hushållsavfall per år. Volymen kan över- eller underskridas och är inte bindande för de upphandlande myndigheterna.
Kontraktets värde uppskatts till 3 300 000 SEK/år.
Upphandlande myndigheter:
— Bengtsfors kommun,
— Dals-Eds kommun,
— Färgelanda kommun,
— Melleruds kommun.
Upphandlingen samordnas av Dalslandskommunernas kommunalförbund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513300 Avfallsförbränning, 90513100 Disponering av hushållssopor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen