Objektet avser ramavtalsupphandling för avrop i mån av behov av Transport- och lastfordonstjänster främst för egenregiverksamheten vid Ledningsnät Produktion i samband med ledningsarbeten för vatten och avlopp, men övrig verksamhet kan efter överenskommelse avropa från kommande avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Del nr: Delområde A:
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kran- och schaktlastbilar med förare för drift- underhålls- och nyanläggningsarbeten avseende VA-mark i egen regi inom verksamhetsområdet Stockholms och Huddinge kommuner. Här ingår även jour- och beredskapstjänst under icke ordinarie arbetstid.
Del nr: Delområde B:
Ytterligare CPV-kod(er) 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
Transport och omhändertagande av schaktmassor vid Stockholm Vattens fasta anläggningar Ulvsunda mellanlager, Bryggerivägen 15, Bromma och Älvsjö mellanlager, Magelungskopplet, Älvsjö.