421072-2019 - PlaneringSverige-Göteborg: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafik 2022 Orust skoltrafik
Referensnummer: VT 2022:3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
På uppdrag av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten i Västra Götaland (RKM) har Västtrafik AB för avsikt att upphandla busstrafik för trafikstart 2022 med benämningen ”Trafik 2022 Orust skoltrafik”
Upphandlingen kommer att ske under förutsättning att beslut från Orust kommun om att genomföra upphandlingen fattas. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter.
Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under hösten 2020. Trafiken omfattar idag totalt ca: 17 tursatta fordon samt utförs ca 156 000 resor per år enligt det nuvarande avtalet för Orust skoltrafik.
Tider, områden, innehåll och omfattning i den planerade upphandlingen kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer.
Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd och slutförda förlängningsförhandlingar.
Västtrafik kan komma att samordna upphandlingen av dessa områden med andra trafikupphandlingar.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)