421074-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: Kollektivtrafik med tåg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av spårtrafik på Roslagsbanan (E34)
Referensnummer: TN 2018-1550
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna annons ersätter delvis tidigare publicerad annons eut/s s32 15/02/2018 70757-2018-2v. Ändringen avser endast upphandling av spårtrafik roslagsbanan, och gäller endast planerad avtalslängd.
Uppdraget omfattar utförande av kollektivtrafik med spår i norra Stockholms län samt andra åtaganden och funktioner som sammanhänger med trafikåtagande.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)