421076-2016 - ResultatSverige-Skillingaryd: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och cirkulationstvätt av arbetskläder till vårdpersonal.
Referensnummer: UH 2016/045
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar hyra av arbetskläder till anställda inom äldreomsorgen. Hämtning, cirkulationstvätt, lämplig efterbehandling samt utkörning av tvättgodset till av beställaren angiven adress ingår i uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen