Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk IT-partner för Älmhults kommun
Referensnummer: 19/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Älmhults kommun inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med ansökan avseende upphandling av strategisk IT-partner inom följande områden:
— Infrastruktur (hybrid plattform)
— Välfärdsteknik
— Innovation
— Licensförsörjning
— Samverkan samt inköp
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 48000000 Programvara och informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Älmhults kommun inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbudsansökan för konkurrenspräglad dialog, avseende upphandling av strategisk IT-partner inom följande områden: