4213-2017 - ResultatSverige-Södertälje: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Affärssystem som tjänst Vingåkers kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Vingåker.
Nuts-kodSE122 Södermanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser en leverans av ett affärssystem som tjänst för Vingåkers kommun som dessutom kommer att nyttjas av kommunalförbundet Västra Sörmlands Räddningstjänst (nedan kallat VSR) och de stiftelser som förvaltas av Vingåkers kommun. Systemet ska stödja administrativa arbetsprocesser och arbetsflöden i Vingåkers kommun genom att vara uppbyggt med integrerade moduler (eller likvärdigt) och funktioner. Vingåkers kommun efterfrågar ett färdigutvecklat standardsystem.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48000000 Programvara och informationssystem, 48219400 Programvara för transaktionsserver, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48443000 Programvara för redovisning, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.