421367-2017 - ÄndringSverige-Lund: Arkitekttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya Gymnasieskolan – Arkitekttävling.
Referensnummer: 17/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommuns bjuder härmed in till inbjuden tävling för en ny gymnasieskola för 2 160 elever i de centrala delarna av staden samt dispositionen av planområdet innefattande Pastor Svane 1 m.fl.
Ambitionen är att få fram ett arkitektoniskt koncept för hela planområdet samt en detaljerad gestaltning av gymnasieskolan. Dispositionen och gestaltningen kommer att ligga till grund för detaljplanen för planområdet och förprojekteringen av skolan.