421396-2020 - ResultatSverige-Öjebyn: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering brännbart avfall
Referensnummer: 2019.01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
PIREVA (Piteå Renhållning och Vatten AB) avser att upphandla tjänst för hantering av brännbart avfall. Upphandlingen omfattar transportalternativ samt mottagning av avfall för förbränning.
Detta är en funktionsupphandling.
Funktionsupphandlingen innebär att det är fritt för leverantören att presentera en genomförandebeskrivning för åtgandet. Åtagandet innebär att avtalsparten ansvarar för hantering/ mottganing av brännbart avfall från Pirevas anläggning Bredviksberget, Piteå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen