421436-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av teknisk projektledning inom IT
Referensnummer: Dnr 2022-00988
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken har behov av resurser som kan bidra med strukturerad framdrift och leveranser inom IT-arbetsplats och Infrastruktur.
Konsulterna ska vara projektledare och driva aktiviteter av teknisk art inom främst förvaltningsobjekten IT-infrastruktur och IT-arbetsplats. Projektledaren behöver förstå teknik på övergripande nivå för att kunna prata med projektdeltagarna dvs ha en teknisk bakgrund. Riksbanken har behov av projektledare med god förståelse av IT samt med erfarenhet av projekt av teknisk art.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen