421469-2017 - ResultatSverige-Angered: Vägreparationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Schaktreparationer.
Referensnummer: 527
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233142 Vägreparationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser återställande av gatubeläggningar efter Kretslopp och vattens schaktarbeten. Kretslopp och vatten bedriver verksamheten under hela året. Viss schaktreparation kan därav behövas utföras på kort varsel även på obekväm arbetstid. Arbetsvolymen har för motsvarande arbeten har på årsbasis varit cirka 10 – 11 MSEK per år fördelat på drygt 1 000 beställningar. Uppskattningen av arbetsvolym är ungefärlig och lämnas utan ansvarsförbindelse.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44113600 Bitumen och asfalt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen