421579-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende entreprenadarbeten, SFV Stockholm slott, SFV Ulriksdal, SFV Djurgården och SFV Teatrarna
Referensnummer: 1315/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende entreprenadarbeten och olika discipliner. Ramavtalen är för fastighetsområdena; SFV Stockholm slott, delar av SFV Ulriksdal, SFV Djurgården och SFV Teatrarna. Anbud lämnas per disciplin och enligt respektive 07.1 Formulär till anbud (anbudsformulär).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31600000 Elektrisk utrustning, 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625200 Brandlarmssystem, 31625300 Inbrottslarmssystem, 44220000 Inredningssnickerier, 44230000 Byggnadssnickerier, 44316500 Smide, 44316510 Grovsmide, 44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261200 Takläggning och takmålning, 45261220 Målning av tak och övrig ytbehandling, 45261221 Målning av tak, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45261310 Plåtslageri, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262320 Putsning och avjämning, 45262321 Golvavjämning, 45262500 Murning och tegelläggning, 45262510 Stenarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45312200 Installation av inbrottssystem, 45314310 Kabelläggning, 45314320 Installation av datakablar, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45316110 Installation av vägbelysning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331110 Installation av varmvattenberedare, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45331211 Installation av ventilation utomhus, 45331220 Installation av luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45332300 Läggning av avloppsledningar, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45341000 Montering av räcken, 45350000 Maskintekniska installationer, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45410000 Stuckarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45421132 Montering av fönster, 45421140 Inmontering och installation av byggnadsdelar av metall utom dörrar och fönster, 45421150 Montering av snickerier, ej i metall, 45421160 Arbete med beslag, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 45422100 Träarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45431100 Läggning av golvplattor, 45431200 Montering av väggplattor, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432111 Läggning av mjuka golv, 45432112 Stenläggning, 45432113 Läggning av parkettgolv, 45432114 Läggning av trägolv, 45440000 Målning och glassättning, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45442120 Målning och påstrykning av skyddsöverdrag på konstruktioner, 45442121 Målning av byggnadsverk, 45442180 Ommålning, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 45454100 Restaureringsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77300000 Trädgårdstjänster, 90620000 Snöröjning, 92522000 Konservering av historiska platser och byggnader, 92522100 Konservering av historiska platser, 92522200 Konservering av historiska byggnader, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal avseende entreprenadarbeten och olika discipliner. Ramavtalen är för fastighetsområdena; SFV Stockholm slott, delar av SFV Ulriksdal, SFV Djurgården och SFV Teatrarna.