421607-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NSH NORRA FLYGELN
Referensnummer: 83010200-401054-21117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser ombyggnad av vårdavdelningar inom huvudbyggnadens (By 02) norra flygel. Bland annat ska tre våningsplan utföras som generella vårdavdelningar för somatisk vuxenvård, ett våningsplan ska omfatta BB och ett våningsplan ska omfatta vårdavdelning för barn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen