421744-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Entreprenörer
Referensnummer: 2020-FA000160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av Ramavtal Entreprenörer har till syfte att säkerställa beställarens behov av tjänster inom efterfrågade kategorier och geografiska områden enligt givna förutsättningar i förfrågningsunderlaget.
Ramavtalet omfattar entreprenader med uppskattat värde mellan 300 000 SEK och 10 000 SEK per kategori.
Efterfrågade kategorier: Bygg, El tele och data, Elkraft, Hiss, Luftbehandling, Mark och VA och Värme och sanitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen av Ramavtal Entreprenörer har till syfte att säkerställa Beställarens behov av tjänster inom efterfrågade kategorier och geografiska områden enligt givna förutsättningar i förfrågningsunderlaget.
Ramavtalet omfattar entreprenader med uppskattat värde mellan 300 000 SEK och 10 000 000 SEK per kategori.