421828-2020 - ResultatSverige-Linköping: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Traiksignaler Drift
Referensnummer: UH-2020-77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift, underhåll, ombyggnad och nyanläggning av trafiksignalanläggning, samt förrådshållning. Uppdraget innebär att utsedd driftentreprenör för trafiksignaler ska ansvara för driften av trafiksignaler inom Linköpings kommun. Uppdraget ställer krav på att utsedd driftentreprenör för detta ramavtal ska samverka med kommunens avtalade konsult, ansvarig för programmering av trafiksignaler. Tillsammans med konsulten ska driftentreprenören säkerställa driftsäkerhet och tillgänglighet så att beställaren kan använda sina anläggningar med tillhörande system och dess fulla potential.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen