421877-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stapler samt port för laparoskopi
Referensnummer: 18RS7657
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Region Västernorrlands behov av Stapler samt portar för laparoskopi. Dessa områden fick avbrytas vid tidigare upphandling och annonseras nu på nytt.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av stapler och port för laparoskopi (endoskopiska instrument) till Region Västernorrland enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Dessa positioner avbröts vid tidigare upphandling och annonseras nu på nytt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33160000 Operationsteknik, 33164000 Laparoskopiutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen