4219-2017 - ResultatSverige-Solna: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Undersökningar och enkäter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 10: Marknads- och opinionsundersökningar
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Solna.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen I stadens olika förvaltningar inköps små och medelstora undersökningar och enkäter av liknande art separat. Vi vill därför upphandla en eller flera tjänsteleverantörer som kan leverera stöd men också utföra diverse undersökningar, samt ett enkätverktyg som täcker stadens behov.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 48463000 Programvara för statistik, 79311000 Undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79330000 Statistiktjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.