Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Revisionsbesiktningar av brandlarm och sprinkler.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar ramavtal, konsult, avseende revisionsbesiktningar av brandlarm/utrymningslarm och sprinklers, enligt SBF 141, samt konsult/rådgivning. Avtalet gäller i 2 år efter avtalsstart med möjlighet till förlängning i ytterligare 1 + 1 år. Avtalsstart är planerad till 1.3.2017.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
31625200 Brandlarmssystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.