42200-2021 - ResultatSverige-Visby: Personalförmedling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Inhyrning av socionomer
Referensnummer: RS 2017/489
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland önskar ansökningar från bemanningsföretag för socionomer till sitt dynamiska inköpssystem. Region Gotland har behov av att avropa främst bemanningstjänster inom socialtjänst, så som socionomer och socialsekreterare för olika uppdrag fördelat på olika tjänstekategorier. Dessa definieras i Kravspecifikationen.
Beskrivning
Det dynamiska inköpssystemet giltighetstid är 5 år. Slutdatum för systemet 21.8.2023.
Giltighetstiden kan under avtalstiden komma att förändras, i enlighet med LOU 8 kap. 6§.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete, 85321000 Administration inom socialtjänsten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen