422098-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Redovisning och revision
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UPPHANDLING AV RAMAVTAL FÖR GRANSKNINGS- OCH RÅDGIVNINGSTJÄNSTER
Referensnummer: 23FMVU9868
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för gransknings- och rådgivningstjänster av ekonomisk och finansiell karaktär. De gransknings- och rådgivningsinsatser som omfattas är:
• S.k. budgetgranskningar, vilket innebär att granskning ska ske av de underlag som de strategiska försvarsföretag, utifrån tecknade s.k. affärs- eller insynsavtal, ska förse FMV med och som ligger till grund för årliga överenskommelser kring timpriser, påläggssatser och vinst.
• S.k. anbudsgranskningar, genomförandegranskningar och efterkalkylgranskningar i samband med upphandlingar som riktas mot ett visst försvarsföretag som FMV har affärs- eller insynsavtal med.
• S.k. anbudsgranskningar och/eller s.k. budgetgranskningar i samband med upphandlingar som riktas mot ett visst företag som FMV ej har affärs- eller insynsavtal med, men där FMV av särskilda skäl riktat en upphandling/beställning.
• S.k. övrig rådgivning, vilket bl.a. kan inkludera second opinions, skatterelaterade frågor, interna utbildningar för FMV:s medarbetare m.m.
Notera att dessa gransknings- och rådgivningsinsatser är desamma för tjänsteområde A-C, vilka listas nedan.
Syftet med upphandlingen är att täcka beställarens behov av gransknings- och rådgivningstjänster inom följande tjänsteområden:
A. Saabkoncernen (org.nr. 556036-0793) inklusive vissa dotterbolag
B. BAE Systems AB (org.nr. 556702-6116) inklusive dotterbolag, samt GKN Aerospace Sweden AB (org.nr. 556029-0347)
C. Övriga bolag
Anbud får lämnas på ett eller flera tjänsteområden, men en specifik anbudsgivare kan endast vinna ett (1) av tjänsteområdena A och B. Tjänsteområde C är rangordnad, och tilldelas på så sätt att vinnande anbud på tjänsteområde B automatiskt kvalificerar sig som nummer ett (1) på tjänsteområde C.
Avgränsningar
Revisions- eller bokföringsrelaterade tjänster ingår ej. Det granskningsarbete som omfattas är inte baserat på granskning av årsredovisningar, utan interna budgetar och underlag från företagen inom tjänsteområde A-C.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen