Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive handlingar för ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=116225&Goto=Docs
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen Systemhandling och Detaljprojektering ARV Lidköping.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västra Götalands län.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Lidköpings kommun har beslutat att bygga ett nytt avloppsreningsverk på en helt ny plats. Under 2016 har en lokaliseringsstudie samt en konceptstudie genomförts. Det framtida reningsverket ska klara en belastning på 57 000 pe (personekvivalenter) och ett flöde på ca 14 400 m³/dygn. Denna upphandling avser framtagning av systemhandling och detaljprojektering inför upphandling av entreprenad för byggande av nytt avloppsreningsverk.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71300000 Ingenjörstjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner