422172-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sala: Rensning av avlopp
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rengöring av avloppsledningar, Sala kommun
Referensnummer: KS 2023/691
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90470000 Rensning av avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att serva kommunens ledningsnät och brunnar samt att ha en fungerande jourverksamhet för ändamålet. Uppdraget omfattar även insamling samt transport av oljeavfall.
Samtliga objekt finns inom Sala kommun.
Beställaren kommer att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Ytterligare information om uppdraget återfinns i avsnitt 3, Uppdragsbeskrivning och kravspecifikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90480000 Skötsel av avloppsnät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen