Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad markmålbana RFN Vidsel
Referensnummer: 3392/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45111211 Sprängning
II.1.4.
Kort beskrivning
I stora drag omfattar entreprenaden avtäckning av jordmassor I täckt, sprängning och krossning. Scaktning för nybrytning av väg och byggande av väg med tillhörande slänter och diken samt ett antal trummor.
Objektet är beläget i Jokkmokk kommun inom RFN Vidsel.
Entreprenaden planeras att utföras under vintern 2024.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45112000 Grävning och schaktning, 45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45112360 Återställande av mark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen