422227-2018 - ResultatSverige-Sjöbo: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt kött; nöt och fläsk
Referensnummer: 18/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöbo kommun upphandlar inköp och leverans av färskt kött till kommunens kök inom förskola, skola och äldreomsorg.
Administrativa föreskrifter
Härmed inbjuder Sjöbo kommun intresserade leverantörer att lämna anbud avseende färskt kött; nöt och fläsk, i enlighet med detta dokument och dess bilagor. Syftet med denna upphandling är att säkerställa kommunens behov av färskt kött under kommande kontraktsperiod. Upphandlingen innefattar köp och distribution av livsmedlet till kommunens kök, se bifogad adressförteckning.
Upphandlingen ska resultera i ett (1) kontrakt som tecknas med en (1) leverantör. Färskt kött; nöt och fläsk samt övrigt sortiment kommer ingå i Sjöbo kommuns stora livsmedelsupphandling.
Upphandlande myndighet
Sjöbo kommun, Org. nr. 212000-1090, 275 80 Sjöbo
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15111000 Nötkött, 15113000 Fläskkött
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen