422283-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Trollhättan: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering Guldvingen 1 och 2.
Referensnummer: 17/67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Målsättningen med AB Eidar:s upphandling är att finna en totalentreprenör som samarbetspartner i arbetsprocessen strategisk partnering för renovering/ombyggnad av Guldvingen 2, samt den fortsatta utvecklingen av Guldvingen 1.
Vår ambition är att vi under ett antal år kommer att genomföra renoveringar och ombyggnader inom Guldvingen 1 och 2. Detta vill vi åstadkomma genom ett nära och djupgående samarbete i projektens alla faser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen