422312-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Speciella näringsprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enteral Nutrition Sondnäring och kosttillägg
Referensnummer: VF2021-00056
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15880000 Speciella näringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av sondnäring och kosttillägg gällande Enteral Nutrition.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2021-00056 Enteral Nutrition Sondnäring och kosttillägg
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande områden:Sondnäringar, kosttillägg och övriga relaterade näringsprodukter.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:60 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 500 000 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2023-07-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2025-06-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15882000 Dietprodukter, 33692200 Produkter för parenteral nutrition, 33692300 Enteral nutrition
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen