422372-2017 - ResultatSverige-Solna: Reparation och underhåll av tak
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende takentreprenader inklusive snöskottning.
Referensnummer: TND/2017:581
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45261900 Reparation och underhåll av tak
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser två (2) områden:
1. servicearbeten, skötsel på tak, mindre takentreprenader avseende papp-, tegel-, duk-, och plåttakarbeten, etc. (se AFD.1 punkt 1),
2. snöskottning och borttagande av is på tak (fullt ansvar enligt Ordningslagen), beredskap och årlig översyn av säkerhet och skador av tak efter snösäsong (se AFD.1 punkt 2) och löpande skottningsarbete.
Anbud lämnas på båda områdena.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44112400 Yttertak, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261100 Taklagsarbete, 45261200 Takläggning och takmålning, 45261210 Takläggningsarbete, 45261211 Läggning av taktegel, 45261213 Läggning av takplåt, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45261910 Takreparation, 45261920 Takunderhåll, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen