Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: U-127-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av livsmedel för för Hultsfred, Högsby, Mönsterås, Oskarshamn, Vimmerby och Västerviks kommun. Upphandlingen omfattar:
— huvudgrossist
— stora mejeri
— lilla mejeri
— färska grönsaker och frukt
Upphandlingen avser livsmedel till samtliga beställande enheter inom respektive kommun för successiva avrop under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Livsmedel för Hultsfred, Högsby, Mönsterås, Oskarshamn, Vimmerby och Västerviks kommun. Upphandlingen omfattar: