422434-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sunne: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggarbeten Sunne kommun
Referensnummer: UPH2019/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Sunne kommun upphandlar entreprenör för utförande av byggarbeten så som underhålls- och reparationsarbeten, mindre om- och tillbyggnadsarbeten samt övrig byggverksamhet. Uppdragen ska utföras efter succesiva avrop, dels på löpande räkning och dels till fast pris för specifika objekt efter överenskommelse. Avropen omfattar arbeten som vid varje tillfälle definieras i skriftlig förfrågan/beställning.
Vid större byggnadsprojekt över SEK 1 000 000 förbehåller sig kommunen rätten att göra en förnyad konkurrensutsättning. Beställaren kan även komma att genomföra arbeten i egen regi med egen personal.
Avtalet är rangordnat och vi kommer anta två (2) leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen