2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn - Support, underhåll och vidareutveckling av det koncerngemensamma ekonomi- och inköpssystemet
Beskrivning: Beskrivning av avtalets ändamål: Stockholms stad och Unit4 AB ingick den 28 maj 2014 – efter ett annonserat förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) – ett huvudavtal om leverans av ett koncerngemensamt ekonomi- och inköpssystem (Unit4 ERP), enligt vilket Stockholms stad har en oinskränkt, i tiden obegränsad och icke-exklusiv nyttjanderätt till systemet. Tillhörande tjänster i form av support, underhåll och vidareutveckling kan enligt avtalet förlängas till maj 2029. Eftersom dessa tjänster därefter upphör avser Stockholms stad att ingå ett nytt avtal med Unit4 AB om support, underhåll och vidareutveckling av Unit4 ERP. Tjänsterna ska tillhandahållas för Stockholms stads samtliga nämnder (förvaltningar) samt stadens bolag, inklusive dotterbolag. Motivering: Stockholms stad avser, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, att ingå avtal med Unit4 AB om support, underhåll och vidareutveckling av Unit4 ERP. Grunden för det oannonserade förfarandet är 6 kap. 14 § LOU. Unit4 AB tillsammans med övriga koncernen (Unit4) äger systemet och källkoden, och samtliga immateriella rättigheter till systemet tillkommer Unit4. Support, underhåll och vidareutveckling som omfattar uppdateringar eller felrättningar i standardsystemet/källkoden skyddas av ensamrätt, varför endast en leverantör kan utföra uppdraget. Den ursprungliga upphandlingen 2014 genomfördes som ett annonserat förfarande i konkurrens och avsåg förvärv av nyttjanderätt till ett befintligt standardsystem på marknaden – ensamrätten skapades alltså inte genom tidigare avtal utan förelåg redan dessförinnan. Unit4 ERP:s källkod används av samtliga Unit4 AB:s kunder och är nödvändig för bolagets verksamhet, varför det inte varit möjligt att förvärva rättigheterna vare sig vid den ursprungliga upphandlingen eller vid avslutandet av huvudavtalet 2014. Stockholms stad kan därför inte tillskrivas ansvar för den rådande ensamrättssituationen. Avtalet avses gälla under en första avtalsperiod från och med 29 maj 2029 fram till och med den 31 december 2039. Därefter kan avtalet förlängas med tre år och därefter med ytterligare 1 år och 5 månader. Den maximala avtalstiden uppgår därmed till 15 år. Mot denna bakgrund och enligt 6 kap. 14 § LOU föreligger förutsättningar för ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering. Kontrakt med Unit4 AB kommer att tecknas efter att avtalsspärren om tio (10) dagar från publiceringen av detta meddelande har löpt ut.
Intern identifierare: KS 2026/742
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Frivillig förhandsinsyn - Support, underhåll och vidareutveckling av det koncerngemensamma ekonomi- och inköpssystemet