422479-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Möbler för sjukvårdsändamål
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsutrustning rullande material
Referensnummer: HSN 823-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar det löpande behovet region Västerbotten har av produkter inom rullande material.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Akutpatientvagn och traumavagn
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33192150 Behandlingsbritsar, 33192160 Bårar, 33192200 Bord för medicinska ändamål, 33192300 Möbler för medicinska ändamål, utom sängar och bord, 33192340 Möbler för operationssalar utom bord, 34430000 Cyklar, 34911100 Vagnar, 44616200 Avfallstunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den maximala volym som kan avropas på detta ramavtal och respektive anbudsområde under hela avtalstiden anges i bilaga Maximal volym.
Undersökningsbrits
Del nr: 2
Infusionsställ
Del nr: 3
Operationsstol
Del nr: 4
Operationspall
Del nr: 5
Vikskärm
Del nr: 6
Säckhållare
Del nr: 7
SPARKCYKEL
Del nr: 8
Bord
Del nr: 9
Vagnar
Del nr: 10
Stickvagn täckt
Del nr: 11
Övriga vagnar
Del nr: 12
Gynstolar
Del nr: 13
Barnsäng med hjul
Del nr: 14
Spädbarnssäng med hjul
Del nr: 15
Sterilvagnar
Del nr: 16