422636-2026 - Resultat
Sverige – Industrimaskiner – Krok och klipp / Tvätteriet
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKrok och klipp / Tvätteriet
BeskrivningTvätteriet i Alingsås kommer att få in en ökad mängd textilier som inte ligger i säck som i dagsläget. Detta innebär att textilier till viss del kommer att ligga löslastat i containers. Tvätteriet ska upphandla en ny och mer automatiserad utrustning för hantering av inkommande tvätt. Upphandlingen omfattar både utrustning och installation.
Intern identifierareRS 2025-02386
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42000000 Industrimaskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 42418500 Mekanisk hanteringsutrustning, 42418920 Lossningsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000