422664-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Laboratoriemöbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorieinredning samt Service och reparation av befintlig laboratorieinredning
Referensnummer: FS 2.1.2-1908-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39180000 Laboratoriemöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag att delta i ramavtalsupphandling av Laboratorieinredning samt Service och reparation av befintlig laboratorieinredning.
Upphandlingen består av två delområden vari anbud kan lämnas på ett eller båda delområdena.
Universitet kommer anta en (1) leverantör per delområde.
Delområdena består av:
Delområde 1: Avser leverantörens hela sortimentet av laboratorieinredning med fortlöpande leverans och montering/installation till Umeå Universitet.
Delområde 2: Avser Service och reparation av befintlig laboratorieinredning på Umeå Universitet.
Den garanterade avtalstiden är två (2) år med möjlighet till en förlängning på två (2) år. Ramavtalets takvärde uppgår till 4 000 000 kr (4 mkr) för samtliga delområden.
Se 'Anbudsinbjudan' för förteckning över upphandlingsdokumenten för respektive delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1: Laboratorieinredning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39180000 Laboratoriemöbler, 44220000 Inredningssnickerier, 45420000 Snickerimonteringar, 50850000 Reparation och underhåll av möbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 2: Service och reparation av befintlig laboratorieinredning
Del nr: 2