Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal digitala enheter till stadens pedagogiska verksamheter
Referensnummer: KS 2020/1718
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsleverantören kommer att erbjuda olika typer av produkter, vilka initialt är smarta telefoner, surfplattor, bärbara datorer samt stationära datorer.
Ramavtalsleverantören kommer även tillhandahålla valbar kringutrustning för de digitala enheterna. Kringutrustning omfattar exempelvis mobiltelefoner, laddare, extrabatteri, datormus, tangentbord, skärmar, dockningsstationer.
Surfplattor, bärbara datorer och stationära datorer kommer att hyras. Smarta telefoner och kringutrustning kommer leverantören att erbjuda som köp.
Ramavtalsleverantören ska även erbjuda halvdagsutbildning á fyra (4) timmar.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30213300 Stationär dator, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237410 Datormus, 30237460 Tangentbord till datorer, 32250000 Mobiltelefoner, 32252100 Mobiltelefoner med handsfree
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen