422734-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster Språktolkar Sörmland
Referensnummer: DU-UPP18-0303
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tolkförmedlingstjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokument.
Uppdraget omfattar Landstinget Sörmland, Folktandvården Sörmland, Eskilstuna kommun, Strängnäs kommun, Nyköping kommun, Oxelösund kommun, Trosa kommun och Gnesta kommun. Deltagande kommuner har genom fullmakt uppdragit åt Landstinget Sörmland att genomföra upphandlingen.
Förutom landstingets olika verksamheter så ska även privata vårdgivare som är verksamma inom den offentligt finansierade men privat organiserade sjuk och tandvården i Sörmland kunna använda sig av tjänsten.
I uppdraget ingår förmedling av tolkar för kontakttolkning, telefontolkning, on-demandtolkning samt videotolkning. Behovet avser planerad och akut tolkservice dygnet runt under årets alla dagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets målsättningar är att täcka uppdragsgivarens behov av tolkförmedlingstjänster.
Leverantören ska ansluta sig till köparens vision och värdegrund och arbeta i enlighet med fastställda strategiska mål och av Landstingsstyrelsen och Landstingsfullmäktige i Landstinget Sörmland.
Köparen kommer att teckna upphandlingskontrakt med max tre (3) leverantörer som kommer att avropas enligt rangordning.
Denna upphandling ersätter nuvarande upphandlingskontrakt med ref.nr DU-UPP11-018 som löper ut 2018-11-30. Det kan finnas avrop som pågår även efter kontraktstiden.