Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilpool Klippans kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans och drift av en bilpool med tillhörande bokningssystem placerad i Klippan. Bilpoolen ska vara av halvöppen typ vilket innebär att det i framtiden skall vara möjligt för medborgare att kunna boka bilarna när kommunen inte använder dessa.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34110000 Personbilar, 42961300 Hyrningssystem för fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Klippans kommun önskar att genom införandet av en Bilpool minska den miljöpåverkan kommunens fordonsflotta har genom ett ökat nyttjande av tillgängliga fordon.