422850-2021 - ResultatSverige-Älmhult: Släckt kalk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalk till sjöar och vattendrag
Referensnummer: 21/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24213000 Släckt kalk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar spridning av avtalad kalk både med helikopter, båt och doserare på kommunens sjöar och vattendrag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen