2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI - MOTTAGNINGSANLÄGGNING (Sanering av Malungs f.d. garveri)
Beskrivning: Denna förfrågan om information syftar till att besvara Malung-Sälens kommuns frågor rörande möjligheter att transportera förorenade massor med tåg till eller i närheten av er mottagningsanläggning. Har ni som mottagningsanläggning tillstånd för mottagande av exempelvis PFAS-förorenade massor så är vi tacksamma om ni besvarar de bifogade frågorna. I dokumentet ”Frågor RFI” finns också en kort beskrivning av behovet samt en sammanställning av vilka halter de förorenade jordmassorna och sedimenten innehar
Intern identifierare: 24/10
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90700000 Miljötjänster, 90722200 Miljösanering