422937-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Eldistributions- och reglerutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elmaterial
Referensnummer: UH 19-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
ESEM har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer genom rangordning som kan leverera och tillgodose bolagets behov av elmaterial inklusive lösningar för lager och logistik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 31300000 Isolerad metalltråd och kabel, 31400000 Ackumulatorer, primärceller och primärbatterier, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31600000 Elektrisk utrustning, 31700000 Elektroniska, elektromekaniska och elektrotekniska varor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ESEM har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer genom rangordning som kan leverera och tillgodose bolagets behov av elmaterial inklusive lösningar för lager och logistik. Detta innefattar bland annat följande till våra affärsområden:
AO Service
Exempel på varor: belysningsarmaturer, ljuskällor, strömbrytare, eluttag, installationsmaterial, datanätsmaterial
El & Automation
På avdelning El & Automation har vi huvudansvaret för elarbeten på fastigheter och anläggningar över hela företaget. Här ingår konstruktion och programmering av processanläggningar åt ESEMs affärsområden. Vi står också för elinstallationer, elunderhåll och byggnation av elanläggningar.
AO Elnät
Exempel på varor: högspänningskabel, lågspänningskabel, säkringar, stolpar, kabelrör
AVDELNINGAR
Nätutveckling
På avdelningen Nätutveckling tar vi emot beställningar från kunder som vill ansluta sig till våra elnät och genomför en projektering för att säkerställa rätt tekniska förutsättningar. Det kan handla om att ansluta alltifrån en enskild villa till stora industrier. I projekteringen ingår arbete kring markrätt, elkraftteknisk och ekonomisk dimensionering samt att på aktuella nätkartor exakt dokumentera var kablar och övrig utrustning är placerade.
Entreprenad
Från avdelningen Planering lämnas projekten över till Entreprenad för utförande. Våra uppdragsledare förbereder arbetet och leder sedan byggnationen, som utförs av våra eldistributionstekniker. Det är också dessa tekniker som är ute och underhåller och reparerar våra elanläggningar vid behov. Vi har alltid tekniker i beredskap dygnet runt, redo att rycka ut och avhjälpa fel.
Drift
Driftavdelningen ansvarar för drift och underhåll av elnätet. Med ett väl avvägt underhåll ser vi till att anläggningarna fungerar säkert och uppfyller lagkrav och krav på tillgänglighet. Medarbetare finns i beredskap för våra kunder 24 timmar om dygnet, året runt för att hela tiden säkerställa elleverans.
AO Stadsnät
Exempel på varor: optokabel, ODF/stativ, skarvboxar
Stadsnät & Nätmarknad
På avdelningen håller vi koll på hur mycket el som överförs från regionnätet och från våra lokala elproducenter i förhållande till hur mycket el kunderna förbrukar.
I vårt uppdrag ingår även att arbeta med Marknad & Försäljning kring nätavtal och prismodeller, bedriva övergripande affärsutveckling samt sköta kontakter med myndigheter. Inom avdelningen har vi det övergripande affärsansvaret för EEMs och SEVABs stadsnät. Den dagliga driften av stadsnäten inklusive försäljning, utveckling och utbyggnad sköts av Fibra, ett bolag som ägs av EEM och SEVAB tillsammans med Mälarenergi i Västerås samt Arboga kommun. Förutom ägarstyrning av Fibra ansvarar vi för strategier kring utbyggnad av stadsnäten.
Observera att AO Stadsnät ej lyder under upphandlingslagarna
Lager och logistiklösningar oberoende av affärsområde ska också kunna erbjudas
Upphandlingen omfattar inte ställverk, transformatorer och transformatorstationer. Undantaget är även frekvensomriktare och CPU:er av märke ABB
Beräknat årligt värde för alla kategorier är cirka 30 000 000 SEK. Inga volymer garanteras