Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
Avsnitt I: Upphandlande myndighet
Namn och adresserOfficiellt namn: Bostadsstiftelsen Platen
Nationellt registreringsnummer: 824000-0276
Postadress: Platensgatan 1
Ort: Motala
Nuts-kod: SE Sverige
2. hyresgästs flytt till annat boende, där hyresgästen själv eller genom anlitad firma inte har ombesörjt flyttstädning på ett enligt Platen tillfredsställande sätt.
Ingen volymgaranti lämnas.
Fastighetsförteckning kan komma att förändras under avtalstiden, där objekt kan tillkomma respektive bortfalla. Avtalade priser ska gälla även för tillkommande objekt.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Upphandlingens totala värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
Benämning på upphandlingen
Område 1 Ekön
Del nr: 1
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
Plats för utförandeNuts-kod: SE Sverige
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar städning av lägenheter inom Bostadsstiftelsen Platens bestånd efter:
TilldelningskriterierPris
Information om optioner
Option: nej
Information om EU-medel
Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej
Kompletterande upplysningar
Område 2 Charlottenborg
Del nr: 2
Område 3 Väster
Del nr: 3
Område 4 Centrum
Del nr: 4
Område 5 Yttre
Del nr: 5
Typ av förfarande
Öppet förfarande
Information om ramavtal eller dynamiskt inköpssystem
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
Administrativ information
Tidigare offentliggörande angående detta förfarandeMeddelandenummer i EUT: 2016/S 188-337239 Information om avslutande av det dynamiska inköpssystemet
Information om avslutande av anbudsinfordran i form av ett förhandsmeddelande
Avsnitt V: Kontraktstilldelning
Benämning på upphandlingen:
Ett kontrakt/delkontrakt tilldelas: ja
Datum för beslut om tilldelning av kontrakt
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 6
Kontraktet har tilldelats en grupp av ekonomiska aktörer: nej
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Carutcha Hus & Hem AB
Nationellt registreringsnummer: 556850-8252
Postadress: Visselmyravägen 7
Ort: Borensberg
Postnummer: 590 31
Land: Sverige
Telefon: +46 709-704552
Uppdragstagaren är ett litet eller medelstort företag: ja
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 11 930 000,00 SEK
Information om underentreprenader
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: ISS Facility Services AB
Nationellt registreringsnummer: 556410-3280
Postadress: Box 47635
Ort: Stockholm
Postnummer: 117 94
Telefon: +46 734-367004
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 11 760 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Motala Städ AB
Nationellt registreringsnummer: 556909-1993
Postadress: Fabriksgatan 2
Postnummer: 591 37
Telefon: +46 761013300
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 12 065 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Ocab Hjulsbro Sanering i Linköping AB
Nationellt registreringsnummer: 556667-0575
Postadress: Låsbomsgatan 6
Ort: Linköping
Postnummer: 589 41
Telefon: +46 708261751
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 10 021 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Rent & Fint i Motala AB
Nationellt registreringsnummer: 556990-9996
Postadress: Villagatan 5
Telefon: +46 700-433626
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 12 230 000,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Vedemö städ
Nationellt registreringsnummer: 530521-1954
Postadress: Vedemö 703
Postnummer: 591 91
Telefon: +46 735709427
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 8 532 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 7 825 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 7 705 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 8 070 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 6 573 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 7 945 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 5 592 000,00 SEK
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 5
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 9 420 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 9 305 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 9 520 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 7 898 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 9 605 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 11 305 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 9 563 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 11 420 000,00 SEK
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 4
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 5 570 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 5 497 500,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 4 664 000,00 SEK
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 5 877 500,00 SEK
Avsnitt VI: Kompletterande upplysningar
Behörigt organ vid överprövningOfficiellt namn: Förvaltningsrätten i Linköping
Postadress: Box 406
Postnummer: 581 04
Telefon: +46 13-251100
Fax: +46 13-251140
Datum då meddelandet sänts