422943-2018 - ResultatSverige-Tumba: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikations- och designbyrå
Referensnummer: 2017:477
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kommunikations- och designbyrå.
Krav på Skribent/copywriter
Skribenten/copywritern ska ha minst tre års dokumenterad yrkesmässig erfarenhet som copywriter/skribent.
Skribenten/copywritern bör ha:
— erfarenhet av textproduktion till politiskt styrda organisationer,
— kunskap om klarspråk
— kunna skriva målgruppsanpassat
Arkivering
Leverantören ska löpande, utan anmodan, sända originalfiler till Art Director i kommunen för arkivering på den centrala Kommunikations- och e-enheten.
Leverantören ansvarar dessutom för att Beställarens original och reproduktionsmaterial förvaras på ett betryggande sätt under en tid av tolv månader efter avtalad förfogandetid.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 92312210 Författartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen