422963-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tjänster avseende fast egendom
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk förvaltningsentreprenad utemiljö Södersjukhuset, S:t Görans sjukhus, Nacka sjukhus mfl.
Referensnummer: LOC 2019-0488 mfl.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Teknisk förvaltningsentreprenad utemiljö
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 89 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för endast en del
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
EO1 Teknisk förvaltningsentreprenad utemiljö Södersjukhuset, S:t Görans sjukhus, Nacka sjukhus m.fl.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70000000 Tjänster avseende fast egendom, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77330000 Arrangering av blomsteruppsättningar, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning, 90640000 Renhållning och tömning av rännstenar, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
EO2 Teknisk förvaltningsentreprenad utemiljö Södersjukhuset, S:t Görans sjukhus, Nacka sjukhus mfl.
Del nr: 2
EO3 Teknisk förvaltningsentreprenad utemiljö Södersjukhuset, S:t Görans sjukhus, Nacka sjukhus m.fl.
Del nr: 3