423010-2021 - ResultatSverige-Värnamo: Byggnadsmaterial
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggvaror
Referensnummer: UHN.2021.50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44111000 Byggnadsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar Värnamo kommuns och Värnamo Kommunala Industrifastigheter AB (VKIAB) behov av byggvaror för löpande avrop under avtalstiden.
Till största del sker leveranser till Tekniska förvaltningens verksamheter och Finnvedens Gymnasiums bygg- och anläggningsprogram.
Offererade produkter ska vara lämpliga för avsett ändamål i Värnamo kommuns och VKIAB's verksamheter.
Upphandlingens maximala värde (takvolym) är beräknat till SEK 5 miljoner.
Information gällande ESPD:
Det framgår när man lämnar anbudet i e-Avrop att man som anbudsgivare kan välja att bocka för/ur ESPD-formuläret. Det är en valmöjlighet och inte ett krav att bifoga ESPD.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44111000 Byggnadsmaterial, 44112200 Golvbeläggningar, 44112500 Taktäckningsmaterial, 44190000 Diverse byggmaterial, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44192000 Diverse annat byggmaterial, 44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar, 44230000 Byggnadssnickerier, 44420000 Varor som används för byggnadsändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leveranser sker efter verksamheternas löpande behov.
Till största del sker leveranser till Tekniska förvaltningens verksamheter och Finnvedens Gymnasiums bygg- och anläggningsprogram.. Det förekommer leveranser även till övriga verksamheter inom Värnamo kommun samt till VKIAB (årsomsättning beräknas till max 20.000,-.).