II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Riksbanken avser upphandla ramavtal för projektledning, projektering och tekniska konsulter inom entreprenad, byggprojekt mm i huvudsak inom Riksbankens huvudkontor i Stockholm och inom kontantförsörjningsdepån i Märsta. Målet är att få projektledning och byggtekniska konsulter med hög kompetens som kan lära sig och förstå Riksbankens byggnader och de ibland speciella förhållanden som råder (dessa kan exempelvis vara arkitektoniska eller säkerhetsmässiga).