423027-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Programvara för kommunikation och multimedia
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distansmöteslösning
Referensnummer: 2018/190/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48500000 Programvara för kommunikation och multimedia
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI genomför upphandling avseende en distansmöteslösning
Upphandlingen består av nedanstående ingående delar;
— Distansmötestjänst som hostas och supporteras av leverantören och ger stöd för kommunikation för våra olika användare och befintliga videokonferenssystem,
— Möjlighet till köp av hårdvara i form av distansmötessystem samt tillbehör till dessa
— Möjlighet till köp av konsultstöd.
För mer information, se upphandlingsdokumenten
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48510000 Programvara för kommunikation, 48515000 Programvara för videokonferens, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen