För att säkra det långsiktiga bevarandet av skeppet Vasa krävs en ny stöttning av skrovet. Upphandlingen av en konstruktör utgår från det koncept till en ny stödkonstruktion som utarbetats av beställaren, Statens maritima museer (SMM), och Statens fastighetsverk (SFV) i en förstudie till projektet.
Upphandlingen avser konstruktion och projektering av installationsprocessen, själva bygget av ny stöttning upphandlas senare separat.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen